Jesteś tutaj: WIEDZA 01 Kiedy zaczynamy tracić kolagen ?

01 Kiedy zaczynamy tracić kolagen ?

Co się dzieje gdy się starzejemy ?

Bez względu na to, na jakim etapie naszego życia się znajdujemy, wszyscy lubimy być zdrowi i piękni tak długo, jak to możliwe. Jednak wraz z wiekiem produkcja kolagenu w naszym ciele spowalnia, wpływając na naszą mobilność i pozwalając na pojawienie się oznak starzenia.

Produkcja kolagenu spada naturalnie wraz z wiekiem, a dodatkowo ze względu na styl życia i stres, a także ekspozycję na promieniowanie UV i zanieczyszczenia. Proces ten rozpoczyna się w wieku około 30 lat i przyspiesza po czterdziestce – prowadząc do nieuniknionych wizualnych i zauważalnych oznak starzenia. Ta redukcja kolagenu wpływa na nasze ciała na różne sposoby. Na przykład skóra staje się odwodniona i cieńsza, pojawiają się też wizualne oznaki starzenia, takie jak zmarszczki. Mięśnie tracą siłę i funkcję, wpływając na równowagę, chód i ogólną mobilność. Zużycie chrząstki stawowej zwiększa dyskomfort. Ponadto kości stają się bardziej kruche i kruche, ponieważ ich gęstość zmniejsza się wraz z wiekiem. Podsumowując, utrata kolagenu osłabia układ mięśniowo-szkieletowy, czyniąc aktywny tryb życia bardziej uciążliwym i zwiększając ryzyko kontuzji.

Interwencja medyczna i operacje kosmetyczne mogą odwrócić niektóre skutki starzenia, jednak często są one krótkotrwałe, inwazyjne i nie pozbawione skutków ubocznych. Suplementy diety oraz żywność funkcjonalna i napoje zawierające składniki bioaktywne, takie jak peptydy kolagenowe, zostały opracowane, aby wspierać nasze zdrowie i pomagać łagodzić skutki starzenia, poparte naukowo.

Jak utrata kolagenu wpływa na nasze ciała ?

Ponieważ kolagen jest tak ważny, jego utrata wpływa na wiele aspektów naszych ciał:

Skóra

Kolagen zapewnia jędrność i strukturę naszej skórze. Ponieważ z wiekiem rozpad kolagenu dominuje nad produkcją, nasza skóra staje się odwodniona i cieńsza, a oznaki starzenia zaczynają się pojawiać.

Kości

Wraz ze spadkiem poziomu kolagenu i zawartości minerałów nasze kości stają się słabsze. Stopniowo powoduje to, że stają się bardziej kruche i łamliwe.

Stawy

Starzenie się zużywa i niszczy chrząstki stawowe, zmniejszając ich dobre funkcjonowanie. Powoduje to dyskomfort stawów, co utrudnia nam aktywność w miarę starzenia się.

Mięśnie

Utrata kolagenu w wyniku starzenia oznacza jego stopniowe zmniejszanie się w tkance łącznej, która łączy włókna mięśniowe w silny i funkcjonujący mięsień. Starzenie się wiąże się ze zmniejszoną siłą i funkcją mięśni, co wpływa na naszą równowagę, chód i ogólną mobilność.